Jane Austen – Akıl ve Tutku – Dashwood Sense and Sensibility PDF İNDİR

Bay Henry Dashwood öldüğünde, tüm parasını ilk karısının oğlu John Dashwood’a bıraktı, ikinci karısı ve üç kızı daimi bir evi ve çok az geliri olmadan kaldı. Bayan Dashwood ve kızları (Elinor, Marianne ve Margaret) uzak akrabaları Middleton’larla Barton Park’ta kalmaya davet edilir. Elinor, üvey kardeşi John’un kayınbiraderi Edward Ferrars’a sıkı sıkıya bağlı olduğu için Norland’daki evini terk ettiği için üzgün. Bununla birlikte, bir kez Barton Park’ta, Elinor ve Marianne, emekli subay ve bekar Albay Brandon ve yağmurda Barton tepelerinden aşağı koşarken ayak bileğini bükdükten sonra Marianne’i kurtaran cesur ve aceleci John Willoughby de dahil olmak üzere birçok yeni tanıdık keşfederler. Willoughby, açık ve utanmaz bir şekilde Marianne’e kur yapar ve ikisi birlikte birbirlerine olan bağlılıklarını gösterirler, ta ki Willoughby aniden Londra’ya iş için gitmesi gerektiğini söyleyinceye kadar, Marianne sevgisini ve sefil bir halde bırakarak. Bu arada, Lady Middleton’ın annesi Bayan Jennings’in yakın zamanda keşfedilen iki ilişkisi Anne ve Lucy Steele, Middleton’ların konuğu olarak Barton Park’a gelir. Lucy kendisini Elinor’a sevdirir ve ona (Lucy) bir yıl boyunca Bay Ferrars’la gizlice nişanlandığını söyler. Elinor başlangıçta Lucy’nin Edward’ın küçük erkek kardeşi Robert’e atıfta bulunduğunu varsayar, ancak Lucy’nin aslında sevgili Edward’dan bahsettiğini öğrenince şok ve acı çeker.

Romanın 2. cildinde Elinor ve Marianne Bayan Jennings ile Londra’ya giderler. Albay Brandon, Elinor’a Londra’daki herkesin Willoughby ve Marianne arasındaki bir ilişkiden bahsettiğini, ancak Marianne ailesine böyle bir bağlılıktan bahsetmediğini söyler. Marianne, sevgili Willoughby ile yeniden bir araya gelmek için endişelidir, ancak onu kasabadaki bir partide gördüğünde, onu acımasızca reddeder ve sonra ona karşı hisleri olduğunu reddeden bir mektup gönderir. Albay Brandon, Elinor’a Willoughby’nin duygusuzluk ve sefahat geçmişinden bahseder ve Bayan Jennings, servetini boşa harcayan Willoughby’nin zengin varis Bayan Gray ile nişanlandığını doğrular.

Cilt III’te Lucy’nin ablası yanlışlıkla Lucy’nin Edward Ferrars’la gizli nişanlanmasının haberini açıklar. Edward’ın annesi bu bilgiye öfkelenir ve onu mirastan mahrum eder, bunun yerine Robert’a servetini vaat eder. Dashwood kardeşler ise Londra’dan eve dönerken Cleveland’daki aile arkadaşlarını ziyaret eder. Cleveland’da, Marianne yağmurda uzun yürüyüşler yaparken şiddetli bir soğuk algınlığı yaşar ve ölümcül bir şekilde hastalanır. Willoughby, hastalığını duyduktan sonra ziyarete gelir ve kötü davranışını açıklamaya ve af dilemeye çalışır. Elinor ona acır ve sonunda hikayesini, sonunda Willoughby’ye karşı tedbirsiz davrandığını ve zaten onunla asla mutlu olamayacağını anlayan Marianne ile paylaşır. Bayan Dashwood ve Albay Brandon, Cleveland’a gelir ve Marianne’in iyileşmeye başladığını öğrenince rahatlar.

Dashwood’lar Barton’a döndüklerinde, hizmetkarlarından Lucy Steele ve Bay Ferrars’ın nişanlandığını öğrenirler. Onun Edward Ferrars’ı kastettiğini varsayıyorlar ve bu yüzden şaşırmıyorlar, ancak Edward kısa süre sonra gelir ve yanlış anlamalarını düzeltir: Para sıkan Lucy’nin nihayetinde evlenmeye karar verdiği kişi kendisi değil, Robert’dı. Böylece, Edward sonunda sevgili Elinor’a evlenme teklif etmekte özgür olur ve çok geçmeden, Marianne ve Albay Brandon da nişanlanır. Çiftler Delaford’da birlikte yaşıyor ve Barton Cottage’da anneleri ve küçük kız kardeşleriyle yakın temas halinde kalıyorlar.

Akıl ve Tutku PDF İNDİR

PDF İNDİR

Diğer Yazılar

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.